- Home
- Best Products
- Dog Food
- Best Dog Food for Diarrhea 2025
Written by Kevin Hughes
Veterinary reviewed by:
Published: 01/04/2024, edited: 03/03/2025
The Wag! team conducts independent research and consults pet experts to curate our recommendations. This content is supported by our affiliate pet partners and we may receive a commission on the links provided.
Best for dogs with food allergies
Wellness Dog Food
Why Wag! Loves It
- Supports digestive function and immune function
- Includes natural probiotics
- Made in the USA
- All natural ingredients
Considerations & Concerns
- Limited recipe choice - only one other flavor option
- More expensive than other Wellness dog food products
Best vet recommended for all breed sizes
Merrick Dog Food
Why Wag! Loves It
- Both wet and dry food recipes
- Vet recommended
- Made in the USA
Considerations & Concerns
- Dry food recipes have a higher price point
- Available for adult lifestage only - no puppy option
Vet recommended
Blue Buffalo Dog Food
Why Wag! Loves It
- Formulated by vets and nutritionists
- Includes prebiotic fiber to promote digestive health
- Suitable for all breed sizes
Considerations & Concerns
- Only one dry food recipe, so limited choice
- Some buyers reported that their dogs didn’t like the food
Diamond Dog Food
Why Wag! Loves It
- Safe for longer-term use
- Includes prebiotics to help aid healthy digestion
- Made in the USA
Considerations & Concerns
- Only one flavor
- Diamond has had food recalls in the past, though not for this specific recipe
Best for small breeds
If you have a larger dog, don’t worry; there’s also a selection of Natural Balance Limited Ingredient Diets available for all breed sizes.
Natural Balance Dog Food
Why Wag! Loves It
- Produced in the USA
- Backed by the Natural Balance ‘Buy with Confidence’ guarantee
- Limited ingredients
- Alternative flavors available for dogs who don’t like chicken
Considerations & Concerns
- Formulated for adult dogs only – no small breed puppy option
- On the pricier side, with the smallest bag (4lb) costing over $24